A

Valide-i Atik Mahallesi’nde Mahalle Buluşması Gerçekleştirdik

Üsküdar Mahalle Buluşmaları ile ilçemizi mahalle mahalle gezerek mahallelilerle buluşuyoruz: “Mahalle Buluşmaları”nın bir diğerini Valide-i Atik Mahallesi’nde gerçekleştirdik.

08 TEMMUZ 2024

Valide-i Atik Mahallesi’nde “Mahalle Buluşması” Gerçekleştirdik.

Şeffaf ve katılımcı belediyecilik anlayışıyla planladığımız “Mahalle Buluşmaları”nı gerçekleştirmeye başladık. Üsküdar’ın .eşitli mahallelerinde gerçekleştirdiğimiz “Mahalle Buluşmaları”nı bu sefer Valide-i Atik Mahallesi’nde gerçekleştirdik. Üsküdar Belediyesi Nikah Sarayı’nda gerçekleştirdiğimiz mahalle buluşmamıza başkan yardımcıları Nazım Akkoyunlu ve Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin ile Valide-i Atik Mahallesi’nde yaşayan Üsküdarlılar katıldı. Mahalle buluşmamızda göreve geldiğimiz andan bu ana kadar şeffaf ve katılımcı sürece yaptığımız katkılardan ve diğer projelerimizden bahsettik.

Üsküdar’da Kadın Sağlığı Merkezi Kuracağız

Üsküdar’da bir Kadın Sağlığı Merkezi kurmak için çalışmalarımıza başladık. Emekliler Lokali ve kreşlerin yanı sıra Üsküdarlılar tarafından talep edilen Kadın Sağlığı Merkezi için bu yıl projelendirmesini tamamlayarak hayata geçirmek için çalışmalara başlayacağız. Ayrıca Üsküdar’da bir sorun olan çöp toplama konusunun daha sağlıklı yürütülmesi için de çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Üsküdar Belediyesi’nde Liyakat Öncelikli Olacak

Üsküdar Belediyesi’nde göreve başladığımız andan itibaren belediye süreçlerinde ve işe alımlarda liyakatin önüne geçen hemşehricilik, dernekçilik, particilik gibi konuları geride bıraktık. Üsküdar Belediyesi işe alımlarında tamamen şeffaf ve liyakate dayalı bir işe alım süreci yürüteceğiz. Üsküdar Belediyesi işe alım süreçlerini internet sitesinde duyuracağız ve takip eden İstanbulluların tamamına açık bir şekilde ilerleyecek.

Üsküdar’da Yeraltı Otoparkları Yapıyoruz

Üsküdar’da otopark ve trafik sorununa kökten çözüm üretmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Üsküdar’da bulunan yer üstü otoparklarını yeraltına alarak hem otopark hem de trafik sorununu çözeceğiz. Çengelköy otoparkında başladığımız yeraltı otoparkı çalışmalarımıza İBB ekipleriyle birlikte devam ediyoruz.

Nevmekanlarda Tadilat Çalışmaları Yapıyoruz

Üsküdar nevmekanlarda tasarım değişikliği ve tadilat çalışmalarıyla birlikte herkesin faydalanacağı bir mekân çalışması sürdürüyoruz. Nevmekanların yanı sıra Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde de çalışmalarımız devam edecek. Bağlarbaşı’nda özellikle Nevmekan’ın da içinde bulunduğu kapsamlı bir tasarım değişikliği yürütüyoruz. Tasarım değişikliği kapsamında makama ayrılmış yapıyı ortadan kaldırarak herkesin yararlanabileceği bir yer hâline getireceğiz. Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki çalışmalarımızı kış dönemine yetiştirip daha sonrasında Nevmekan’ın tasarım sürecine başlayacağız. Ayrıca Kuzguncuk Nevmekan’daki yapı ve teknik problemleri dolayısıyla 25 Haziran’da başlattığımız çalışmalarımızı da tamamladık.

Üsküdar’da Sosyokültürel Etkinlikler Düzenleyeceğiz

Üsküdar’ın hem kültürel hem de sosyal anlamda daha aktif olabilmesi için çeşitli etkinlikler ve inanç turizmi rotası gibi projeler yapacağız. Üsküdar’da her pazar belli alanlarda ücretsiz Pazar Konserleri planlıyoruz. Ücretsiz konserlerin yanı sıra film, tiyatro günleri de düzenleyeceğiz.

Turizm açısından da çok zengin olan Üsküdar’da çeşitli turizm rotaları oluşturacağız. İnanç turizmi rotası, kültür rotası ve gastronomiyi de içine alacak çeşitli rotalar planlıyoruz. Rotalarımızın bir tanesi de Mimar Sinan Rotası olacak ve bu rotada Mimar Sinan’ın eserlerini daha görünür bir hâle getireceğiz.

Üsküdar Kentsel Dönüşümde Çalışmalarımız Devam Ediyor

Üsküdar’da kentsel dönüşümü desteklemek ve teşviklendirmek için çalışmalarımız devam ediyor. 25 yıldır sadece %15’i dönüşen Üsküdar’da tek yapı ölçekli dönüşüm mümkün olmaması nedeniyle ada bazlı dönüşümü destekliyoruz. Ayrıca Üsküdar’da sosyal donatı alanları için de projelerimiz mevcut. Geçmiş dönemde 7.500 başvurunun sadece 4.600’ünün işlem yapıldığı hızlı tarama tespitini hızlandırmak ve talepleri karışlayabilmek adına hızlı tarama ekiplerini arttırdık. Ayrıca kentsel dönüşümü hızlandırmak adına İBB ile entegre olan ilk ilçe olduk. Bu bağlamda Üsküdarlılar Kent AŞ’ye gelerek projelerini nasıl dönüştürebileceklerini, aracılarla uğraşmadan, teknik çözümlerin nasıl olacağı hakkında doğrudan danışabilirler. Belediyeye başvuru alarak devam eden süreçlerimizi güçlendirmek için temmuz ayının ortalarında yeni dönüşüm ofisleri hizmete başlayacak.