Üsküdar’da Kaçak Yapıları Yıkıyoruz

Üsküdar’da kaçak yapıları belirlemeye ve bu yapıları yıkarak İstanbullulara geri kazandırıyoruz: 1 Nisan’dan bu yana Üsküdar’da 16 kaçak yapıyı yıktık. Üsküdar Buhraniye Mahallesi’nde yapımı süren kaçak kafeyi yıktık.

09 TEMMUZ 2024

Üsküdar Buhraniye Mahallesi’ndeki Ruhsatsız Kafeyi Yıktık

Üsküdar Nurbaba Sokak’ta bulunan bir kafe-restoranda ruhatsız olarak gerçekleştirile inşaat faaliyetlerine yönelik çok sayıda gelen şikâyetlerin üzerine yapı üzerinde inceleme çalışmalarına başlamıştık. Yapı Kontrol Müdürlüğümüz tarafından yapılan incelemeler sonucunda yapının imar planına aykırı ve ruhsatsız olduğu belirlenen, yaklaşık  1100 metrekare büyüklüğünde bir inşaat olduğunu tespit ettik. Bunun üzerine inşaatların durdurulması ve yıkılarak imara aykırılığının giderilmesi için idari para cezası uygulandı. Yapılan bildirimlere rağmen inşaat faaliyetlerinin durdurulmaması ve yıkılmaması nedeniyle yapıya yıkım kararı aldık. Yıkım kararı alınan yere zabıta ekiplerimizin aldığı önlemlerin ardından Yapı Kontrol Müdürlüğümüz ekiplerince inşaat yıkımını gerçekleştirdik.

Üsküdar’da 16 Kaçak Yapıyı Yıktık

Buhraniye Mahallesi’ndeki kaçak yapının yıkılmasıyla birlikte 1 Nisan 2024’ten bu güne kadar yaptığımız denetimler sonucunda kaçak olduğunu belirlediğimiz toplam 16 yapının yıkımını gerçekleştirdik. 1 Nisan 2024 tarihi öncesine ilişkin yaptığımız incelemeler kapsamında 9 adet parselde bulunan 34 yapıda planlara ve mevzuata aykırı ruhsat temin edildiğini tespit ettik, söz konusu yapıların ruhsatlarını belediye encümeninde alınan kararla iptal ettik.

Üsküdar’da aktif olarak inşaatı devam eden yaklaşık 800 adet yapıda Yapı Kontrol Müdürlüğümüz denetim kontrol işlerine yoğun bir şekilde devam ediyor, Üsküdar’ın tamamının depreme dayanıklı ve sağlıklı yapılara kavuşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.