A

ÜSKÜDAR “MAHALLE BULUŞMALARI”NIN İKİNCİSİ ZEYNEP KAMİL MAHALLESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

Üsküdar’da mahalle mahalle gezerek mahallelilerle buluştuğumuz ve Üsküdarlıların sorunlarını birinci elden dinleyip çözüm planına aldığımız Mahalle Buluşmaları”nın ikincisini Üsküdar Zeynep Kamil Mahallesi’nde gerçekleştirdik.

12 HAZİRAN 2024

Üsküdar “Mahalle Buluşmaları”nın İkincisi Zeynep Kamil Mahallesi’nde Gerçekleşti

Katılımcı ve şeffaf belediye anlayışıyla, seçim vaatlerimizden birisi olan “Mahalle Buluşmaları”nı gerçekleştirmeye başladık. İlkini Acıbadem Mahallesi’nde yaptığımız “Mahalle Buluşmaları”nın ikincisini bu sefer Zeynep Kamil Mahallesi’nde gerçekleştirdik. İBB Şehir Tiyatroları Kerem Yılmazer Sahnesi’nde yaptığımız mahalle buluşmamıza başkan yardımcılarımız ve Zeynep Kamil Mahallesi sakinleri katıldı. Üsküdar “Mahalle Buluşmaları”nda Zeynep Kamil Mahallesi’nde yaşayanlarla bir araya gelerek hem onların sorunlarını dinledik hem de Üsküdar’da yaptığımız ve yapacağımız projelerden konuştuk.

Üsküdar’da Kentsel Dönüşümü Titizlikle Yürüteceğiz

Üsküdar’da kentsel dönüşüm çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. 12 Haziran’da aldığımız kararla birlikte kent içindeki şantiyelerin rehberini hazırladık. Üsküdar kentsel dönüşüm konusunda imar, bina uygulamalarında, çıkmalar, yırtıklar denilen süreçleri tamamen netleştirdik. Kentsel dönüşüm konusunda inisiyatif alınması gerekilen noktalarda Kent AŞ’yi güçlendireceğiz. Böylelikle Üsküdar’da kentsel dönüşümü başlatırken Üsküdarlılarla müteahhit arasında bir köprü görevi göreceğiz. Üsküdarlılar kentsel dönüşüm konusunda ücretsiz bir şekilde KENT AŞ’ye süreçleri danışabilecek. Üsküdar’da kentsel dönüşümü hızlandırmak için ada dönüşümün teşvik edici projeleri destekleyeceğiz. Böylelikle hem müteahhitler açısından hem de Üsküdar’ın kent kimliğini ne de sosyal donatı alanlarının kaybetmemesi konusunda önlem alacağız.

Üsküdar’da önceki dönemde yürürlüğe giren “800 metre kare” prensibini detaylı bir şekilde inceleyerek bir süreç yöneteceğiz. 800 metre kare prensibini Üsküdarlılara yönelik olarak uygun bir şekilde çözecek, ada ada çalışarak yararlanıp yararlanamayanlar hakkında çalışmalar yapacağız. Ayrıca kentsel dönüşüme başlarken Üsküdar’ın kültürel mirasını da koruyacağız.

Üsküdar Sahil Hattını Rahatlatacağız

Denizcilik, amatör denizcilik ve deniz ulaşımını güçlendirmek için çalışmalara başladık. Özellikle deniz ulaşımını ve sahil bandını rahatlatacak ve güçlendireceğiz. Amatör denizciler için kıyıları düzenleyeceğiz. Metruk durumda olan sahil alanları, Çengelköy ağırlıklı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Üsküdar sahil bandında hem güçlendirme hem de peyzaj çalışmalarımıza başlayacağız. Ayrıca Salacak Sahili’nin altındaki küçük balıkçı koyunu düzenleyip kamusal alan olarak tekrardan planlayacağız.

Usulsüz Devredilmiş Alanları Geri Aldık

Üsküdar’da önceki dönemlerde usulsüz ve hukuka aykırı olarak vakıflara devredilen, Üsküdar’a ait olan taşınmazları meclis kararıyla geri aldık. Bu yerlerin tamamında hukukî süreçlere başladık. Geri alınan yerleri birlikte kamusal alan, kadın, çocuk, yaşlı, bakım merkezleri, emekli lokalleri gibi Üsküdarlılara geri kazandırma planlamalarımız devam ediyor.

Üsküdar’da Turizmi Canlandıracağız

İstanbul genelinde tarihi alanlarının %47’sine sahip Üsküdar’da turizmi canlandıracağız. Bu bağlamda ilk olarak kentsel dönüşüm noktasında, tarihi alanların önünü kapatmadan aksine bu alanları açarak görünür kılacağız. Üsküdar2ı özellikle inanç turizmi noktasında canlandıracağız. Turizm ve inanç rotaları olmak üzere 2 rota oluşturduk. Bu rotalardan olan Mimar Sinan rotasını turizm masalarıyla geliştiriyoruz. Böylelikle tarihi eserlerimizin olduğu merkez mahallemizde bu rotaların belirlenmesiyle prestij mahallelere dönüştüreceğiz. Kenti iyileştirme noktasında mahallelerde refüj, kaldırım düzenlemeleri de yapacağız.

Üsküdar’da Yeşil Alanı Artıracağız

Üsküdar’ı bütüncül bir şekilde ele alıyor, Üsküdar’ın herhangi bir noktasından 10 dakika içerisinde yeşil alana ulaşılabilecek şekilde yeşil alan planlaması yapıyoruz. Üsküdar’da yeşil alanı artırmak için Güzeltepe’de bir yaşam vadisi projemiz mevcut. Aynı zamanda botanik bahçesi projemizi de geliştiriyoruz.