Nevmekan Kuzguncuk Kapılarını Açtı

Yapı fiziği problemlerinden dolayı 25 Haziran’da tadilata aldığımız Nevmekan Kuzguncuk’ta çalışmalarımızı kısa sürede tamamlayıp tekrardan İstanbullularla buluşturduk.

04 TEMMUZ 2024

Nevmekan Kuzguncuk Açıldı

1905 ve 1970 yıllarında kapsamlı onarımlar geçiren Nevmekan Kuzguncuk son olarak 2018 yılında restore edilmişti. 2 Eylül 2023 tarihinde kültür projesi olarak açılan Nevmekan Kuzguncuk’u yaşanan yapı fiziği sorunları nedeniyle 25 Haziran 2024 tarihinde tadilata aldık. Üsküdar İcadiye Mahallesi, İcadiye Hamamı Sokak’ta bulunan ve toplam 1200 metre karelik alana sahip; içerisinde kafe, restoran, sergi alanı, mutfak ve kütüphane bulunan Nevmekan Kuzguncuk kapılarını tekrardan İstanbullulara açtı.

Nevmekan Kuzguncuk’taki Çalışmalarımızı Tamamladık

2 Eylül 2023’te açılan ancak açılışının ardından kısa bir süre geçmesine rağmen yapı fiziği sorunları nedeniyle tadilata alınmak zorunda kalınan Nevmekan Kuzguncuk’un tüm yapısal eksikliklerini giderdik. Kapsamlı bir tadilat gerçekleştirdiğimiz mekânda oluşan su sızıntıları nedeniyle gerekli yalıtımları yaptık, küflenen yerleri zımpalayarak yeniden boyadık.

Mescit bölümünün giriş kısmında duvarda, zeminden su çekmesi sonucu oluşan kabarmaları raspa yaparak tekrardan boyadık. Mutfak kısmının tavanında oluşan rutubet ile alçıpanların su aldığını tespit ettik, tavandan gelen suyun tespitini de yaparak alçıpan asma tavanların alçı ve boyalarını gerçekleştirdik. Teras döşemesindeki yalıtım eksikliğinden kaynaklanan su sızıntısı nedeniyle de teras yalıtımı yapılarak gerekli önlemleri aldık. Ayrıca mekânın içinde bazı yerlerde oluşan küflenmeleri de boya yaparak düzelttik.Ahşaplarda oluşan açılmaları giderdik, açılan bölümlere ahşap macunu çekip zımpara yaparak tekrar boyadık. ​​