İBB Deniz Dolmuş Lansmanına Katıldık

569 yıllık Haliç Tersanesi’nde tasarlanan ve üretilen Deniz Dolmuş’u indirme törenine katıldık. Deniz Dolmuş İstanbullulara hizmet vermeye başlayacak. 

09 TEMMUZ 2024

Deniz Dolmuş Boğaz’da Hizmete Başlayacak

Beyoğlu’ndaki Haliç Tersanesi’nde düzenlenen programla birlikte, yaşayan ve üretmeye devam eden Haliç Tersanesi’nde tasarlanıp üretilen Deniz Dolmuş’u suya indirdik. İstanbul’un ulaşımına büyük bir katkı sunacak olan Deniz Dolmuş çevreci ve sürdürülebilir bir ulaşım tercihi olmasının yanı sıra filo optimizasyonu yapılabilecek. Deniz Dolmuş, yolcu yoğunluğu düşük olan seferlerde yüksek kapasiteli gemiler yerine kullanılacak. Yolcu taşıma konusunda verimlilik sağlamasının yanı sıra kaynak israfını da önleyecek olan İBB Deniz Dolmuş’un yıllık yaklaşık olarak 120 milyon lira tasarruf etmesi bekleniyor.

Deniz Dolmuş’un İlk Seferi 15 Temmuz’da Olacak

Henüz 3 tanesi tamamlanan ancak 2024 Eylül ayına kadar sayısının 7’ye tamamlanması planlanan Deniz Dolmuş’u 15 Temmuz 2024’te ilk seferini gerçekleştirecek. Şehir Hatları normal yolcu tarifesiyle ücretlendirilecek Deniz Dolmuş’un ilk seferi İstinye – Küçüksu arasında olacak.